Haber ve Duyurular
E-Fatura ve e-Defter Uygulamasında Kapsam Genişledi
Tarih: 24/10/2015
e-Fatura ve e-Defter Uygulamasında Kapsam Genişledi 20 Haziran 2015 tarihli Resmi Gazete’de... Devamını oku...
e-Fatura ve e-Defter
Tarih: 12/12/2013
e-Fatura ve e-Defter Link Bilgisayar, e-Defter ve e-Fatura çözümleriyle de deste... Devamını oku...
Tüm bilgisayar kullanıcılarının bilmesi gereken 10 temel kural
Tarih: 03/11/2012
Tüm bilgisayar kullanıcılarının bilmesi gereken 10 temel kural [Derleme] Tüm bilgisay... Devamını oku...
Microsoft Hotmail artık Outlook oldu
Tarih: 02/08/2012
Dev yazılım şirketi, sosyal platformlara daha uyumlu bir çevrimiçi e-posta servisi O... Devamını oku...

   Tüm haberler
Anket
Kullandığınız Link Programı
Klasik Seri
Yeni Nesil
Güneş

Geçmiş Anketler
Döviz Kurları
Uzaktan Destek

Microsoft Hotmail artık Outlook oldu

 


Dev yazılım şirketi, sosyal platformlara daha uyumlu bir çevrimiçi e-posta servisi Outlook’u duyurdu. Amaç, Google’ın Gmail ile elinden aldığı pazar payını geri kazanmak.

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olan Microsoft, Hotmail hizmetinin adını –Office programlarından alışık olduğumuz- Outlook’a dönüştürdü. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde tüm Hotmail kullanıcıları Outlook’a geçmiş olacak.

Sosyal ağlarla daha fazla bağlantısı olan servisin çarpıcı, yeni bir görünümü dikkat çekiyor. Sosyal ağ bağlantılarının vurgulandığı Outlook, istenmeyen e-postaların da önüne geçmek için birçok yeni özellik sunuyor.

ComScore rakamlarına göre, Haziran ayı itibarıyla 324 milyon kullanıcısı bulunan ve dünya çapında piyasanın yüzde 36’sını elinde bulunduran Hotmail, son zamanlarda Gmail karşısında zorlanıyor. Hızla büyüyen Google’ın servisi, yüzde 31’lik pazar payıyla Hotmail’e nefesini ensesinde hissettiriyor. Yahoo Mail ise uzun süredir yüzde 32 civarında pazar payını elinde bulunduruyor.

Microsoft, e-posta hizmetini Outlook olarak değiştirerek kullanıcıların Office programlarından alışık olduğu bir isimle yeniden büyümeyi hedefliyor.

“Yeni bir bakış açısının zamanı geldi”

Dünyadaki ilk e-posta hizmetlerinden biri olan Hotmail, 1996 yılında piyasaya sürülmüştü. Ancak Microsoft bu servisi yaklaşık sekiz yıldır ihmal ederek hiçbir yeniliğe gitmemişti. Microsoft’un resmi blog sayfasında yer alan açıklamada şirketin Windows Live’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Chris Jones, “Sekiz yılda çok şey değişti ve artık e-posta hizmetine yeni bir bakış açısı getirmenin zamanı geldiğini düşünüyoruz” dedi.

Yeni tasarıma bakıldığında Google’ın Gmail’de yaptığı gibi daha fazla beyaz alan bırakıldığını görüyoruz. Sağ sütunda bir reklam yeri bulunurken, e-posta kutusundaki mesaj açıldığında reklam görünmüyor. Kullanıcılar Facebook, Twitter, LinkedIn ve Google+ hesaplarının bağlantılarını vererek, arkadaşları ve bağlantılarından gelen son haberleri görebilecek. Bunun yanında Facebook Chat özelliği doğrudan Outlook üzerinde yer alabilecek. Microsoft’un sosyal ağlarla bu denli bağlı bir platform oluşturması en önemli yenilikler arasında görünüyor.

Microsoft’un kendi araştırmasına göre, ortalama bir e-posta kutusunun yüzde 80’ini haberler, teklifler, günlük fırsatlar ve sosyal beslemeler oluşturuyor. Bu aşırı yüklenmeyle mücadele için, yeni servis otomatik olarak herkese gönderilen genel mesajları algılayarak, bunları başka bir klasöre yerleştirecek. Bunun yanında kullanıcılar istedikleri gibi e-postaların yerleşimini, e-posta kutusunun rengini kişiselleştirebilecek.

Yeni e-posta hizmetinin getirdiği bir diğer yenilik de Microsoft’un internet tabanlı ürünlerinin kullanımının kolaylaştırılması. SkyDrive artık Office uygulamalarının da yer alabileceği bir yapıyla doğrudan yeni Outlook üzerinden hizmet verecek. Böylece Google Docs ile Office yazılımlarının çevrimiçi kullanılmasını sağlayan Google’a da önemli bir rakip oluşturulacak. SkyDrive’ın yanı sıra Skype ile video sohbet imkanı da aynı platformda sunulacak.

E-posta servisleri ücretsiz olmasına rağmen neden bu denli rekabet yaşanıyor?

Bu sorunun cevabını IDC Araştırma Şirketi analistlerinden Al Hilwa’nın açıklamalarında bulmak mümkün: “Verilen savaş, insanların ‘iletişim evi’ olarak belirleyecekleri alanla ilgili. Büyük oyuncular ellerindeki çevrimiçi kozları bir araya getiriyor ve bulut hizmetleri için kullanışlı, fonksiyonel bir ‘alışveriş noktası’ yaratıyor.”

Yeni hizmete ulaşmak için www.outlook.com adresini kullanmak yeterli. Şu anda kullanıcıların karşısına bir öngösterim çıkıyor. Bu da demek oluyor ki tam sürümde başka özelliklerin de eklenmesi bekleniyor.

Kaynak: btnet.com.tr

Haber tarihi: 01 / 08 / 2012
Haber Okunma: 5658
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Tüm bilgisayar kullanıcılarının bilmesi gereken 10 temel kural
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Site İçi Arama
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Sosyal Medya

Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
İstatistikler
Toplam: 147714
Aktif: 2
Bugün: 26
Dün: 116

REFERANS BİLGİSAYAR EĞİTİM HİZMETLERİ SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.

Çetin Emeç Bulvarı, Kabil Caddesi, 1328. Sokak (74.Sokak) No:12/3 Öveçler /Çankaya /ANKARA

Telefon : 0312 472 74 55 Fax: 0312 472 74 56

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Referans Bilgisayar