Haber ve Duyurular
E-Fatura ve e-Defter Uygulamasında Kapsam Genişledi
Tarih: 24/10/2015
e-Fatura ve e-Defter Uygulamasında Kapsam Genişledi 20 Haziran 2015 tarihli Resmi Gazete’de... Devamını oku...
e-Fatura ve e-Defter
Tarih: 12/12/2013
e-Fatura ve e-Defter Link Bilgisayar, e-Defter ve e-Fatura çözümleriyle de deste... Devamını oku...
Tüm bilgisayar kullanıcılarının bilmesi gereken 10 temel kural
Tarih: 03/11/2012
Tüm bilgisayar kullanıcılarının bilmesi gereken 10 temel kural [Derleme] Tüm bilgisay... Devamını oku...
Microsoft Hotmail artık Outlook oldu
Tarih: 02/08/2012
Dev yazılım şirketi, sosyal platformlara daha uyumlu bir çevrimiçi e-posta servisi O... Devamını oku...

   Tüm haberler
Anket
Kullandığınız Link Programı
Klasik Seri
Yeni Nesil
Güneş

Geçmiş Anketler
Döviz Kurları
Uzaktan Destek

Tüm bilgisayar kullanıcılarının bilmesi gereken 10 temel kural

 


Tüm bilgisayar kullanıcılarının bilmesi gereken 10 temel kural [Derleme]

Tüm bilgisayar kullanıcılarının bilmesi gereken 10 temel konuyu listeledik. Acaba siz bunların ne kadarından haberdarsınız?

İster bilgisayarlara mesafeli olun ister iyi bir bilgisayar kullanıcısı, her bilgisayar kullanıcısının aklının bir kenarında tutması ve uyması gereken bazı kurallar var.

Biz de kişisel bilgilerinizi korumaktan düzenli yedek almaya kadar uzanan kurallardan temel 10 tanesini bir araya getirdik. Bu kuralların farkında olmak ve uygulamak, bilgisayarları daha verimli kullanmanızı sağlamanın yanı sıra olası sorunların da önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

1. Basit bir yedekleme sistemi kurun

Hepimiz yedeklemenin ne kadar önemli bir konu olduğunu biliriz, ama sürekli de ihmal ederiz. Ancak doğru araçları kullanırsanız bu işi hem kolayca halledebilir, hem de belli periyotlarla otomatiğe bağlayabilirsiniz. Hatta Windows kullanıyorsanız Windows Backup, Apple kullanıyorsanız Time Machine adlı işletim sistemine dahil uygulamalarla bile bu işi halledebilirsiniz.

Bununla birlikte yerel yedekler sizi su baskını, yangın ve benzeri felaketlerden korumaz. Bu nedenle önemli dosya ve belgeleriniz için çevrimiçi servislerden yedekleme hizmeti almayı düşünebilirsiniz. Veya dosya küçükse kendinize e-postayla göndermek ve bir kopyasını burada tutmak gibi yaklaşımlar da işe yarayabilir.

bulunabilirsiniz. Bunun en pratik yolu da sık kullandığınız fonksiyonların kısayollarını ezberlemekten geçer. Örneğin Ctrl+S ile dosyanızı kaydedebilir, Ctrl+F ile önünüzdeki dokümanda kelime araması yapabilir, Alt+F4 ile mevcut uygulama veya pencereyi kapatabilirsiniz.

İşte size örnek olması açısından günlük kullanımda en çok kullanılan 6 kısayol:

Ctrl+F: Bul
Ctrl+N: Yeni dosya aç
Ctrl+S: Kaydet
Ctrl+P: Yazdır
Alt+F4: Kapat (dikkat, çalışmanızı kaydetmeyi unutmayın!)
Enter: Önünüzde beliren mevcut diyaloğu onaylar ve kapatır

3. Bilgisayarınızı virüslerden koruyun

Bilgisayar virüslerinden ve sistemleri etkileyen tehditlerden korunmak aslında düşündüğünüzden kolay bir iştir. Hele de ortalıkta bu kadar ücretsiz araç varken.

Örneğin Windows işletim sistemi kullanıyorsanız Microsoft Security Essentials bu konuda düşündüğünüzden daha iyi iş görüyor. Uygulamayı bu adresten indirebilirsiniz. Farklı amaçlara yönelik başka şeyler bakıyorsanız, PC Magazine dergisinin yayınladığı güncel makalede yer alan araçlar da güzel birer alternatif olabilir.

4. Ev ağınızdaki sorunları giderin

Modemlerle, yönlendiricilerle, ağ bağdaştırıcılarıyla uğraşmanın ve bunları yönetmenin temel bilgiye sahip kullanıcılar için zor olduğunun farkındayız. Ama sık rastlanan ağ sorunlarının bazılarından kurtulmak için aslında bunları bilmenize de gerek yok, basit düşünceler de sizi çözüme götürebilir.

Örneğin modeminiz sık sık kendini mi resetliyor? Belki ısınmıştır, varsa üzerindeki örtüyü kaldırın. Veya kapatıp biraz dinlendirin. Kapsama alanında sıkıntı mı var? Modeminizi kalın bir duvarın veya metal bir objenin yakınına yerleştirmiş olabilirsiniz, yerini değiştirin. Etrafındaki kablosuz telefon gibi cihazlar parazite neden olmuş olabilir, aralarına mesafe koymayı deneyin.

5. Bataryalarınızın ömrünü uzatın

Günümüzde cep telefonlarından dizüstü bilgisayarlara kadar bataryayla çalışan birçok araç kullanıyoruz. Ama bunların da pili çabucak bitiyor, hele de kullandığımız cihaz zengin özelliklere ve karmaşık bir yapıya sahipse.

Bununla birlikte bu cihazların neredeyse tamamı güç tüketiminden tasarruf etmenizi sağlayacak özelliklerle gelirler. Bu özelliklerin detaylarını bilgisayarınızın sağ alt köşedeki pil simgesine tıklayarak görebilirsiniz. Yine akıllı telefonların ayarlar kısmında genellikle güç seçenekleri gibi bir isim altında pil ömrünü uzatacak bazı önlemler yer alır.

Pil ömrünü artırmanın bir diğer yolu da ideal şarj periyodunu tutturmaktır. Bakınız uzmanlar bu konuda neler söylüyor:

1. Lityum iyon pilleri sonuna kadar tüketmek yerine az bir miktar deşarj edip, ardından az bir miktar şarj etmek daha iyi olur deniyor. En iyi oran da yüzde 50′ler civarında yakalanıyormuş.

2. Pillerinizi yüzde 100 dolu bırakmayın ve yüzde 100 dolduktan sonra da prizden çekin diyorlar. Aksi halde pillerin kullanım ömrü azalıyormuş. Cihazı bir süre kullanmayı düşünmüyorsanız veya seyrek kullanıyorsanız biraz deşarj edip kullanmak en iyisiymiş.

3. Pillerin ayda bir kez tamamen boşaltılması iyi olur deniyor. Bu özellikle çağdaş cihazlarda yer alan akıllı pillerin doluluk oranına bağlı olarak cihazı ne kadar süreyle çalıştırabileceklerine dair hesaplarında daha doğru sonuçlar vermesi için geçerliymiş. Bir nevi kalibrasyon olarak düşünebilirsiniz.

4. Pillerinizi serin tutun, ısınmasına müsaade etmeyin. Sıcaklık pilin düşmanıdır, kapasitede kalıcı azalmaya neden olur.

6. Ev bilgisayarınıza her yerden ulaşın

Hiç bir seyahate çıkıp da, önemli dosyalarınızı evdeki bilgisayarınızda unuttuğunuzu fark ettiğiniz oldu mu? Dropbox gibi servisler kullanarak bu işi kolaylaştırabilirsiniz tabii, ama bunun birkaç adım daha ötesine geçip ev bilgisayarınızı uzaktan erişime açma imkanınız da var.

Şu adreste bu konuyu tüm detaylarıyla bulabilirsiniz.

7. Bilgisayarınızı düzenli bakımdan geçirin

Geçici dosyaları temizlemek, disk birleştirmek, sürücü güncellemek derken bilgisayarların bakımını sağlamak bir otomobilin bakımını sağlamaktan daha karmaşık hale geldi dense yeridir. Neyse ki bazı araçların yardımıyla bu işi daha kolay hale getirmek mümkün. İşte size birkaç örnek:

Bilgisayarı temizlemek için: Microsoft Security Essentials
Yedek almak için: Crashplan
Geçici dosyaları silmek için: CCleaner
Program kaldırmak için: Revo Uninstaller

8. Bilgisayarlarınız arasında anında dosya paylaşın

Karşı masadaki arkadaşınız sizden bazı dosyaları göndermenizi istedi, ama şansa bakın ki kimsede flaş disk yok. Şimdi ne olacak? Endişelenmeye gerek yok. Şu adresteki yöntemleri izleyerek aynı ağ üzerindeki bilgisayarlar arasında dosya transferi yapabilirsiniz. Tabii Dropbox benzeri internet tabanlı servisleri de bu amaçla kullanabilirsiniz.

Peki diyelim ki elinizde büyük bir dosya var ve bunu bir başkasına iletmek zorundasınız. Bu durumda da Wetransfer imdadınıza yetişecektir.

9. Çalınan veya kaybolan cihazlarınızı takip edin

Dizüstü bilgisayarınız veya cep telefonunuz çalındı veya kayboldu diye gitti gider ruh haline girmenize gerek yok. iPhone, iPad ve Android gibi cihazlar zaten bu cihazların bağlı oldukları hesap üzerinden takip edilmesi için bir takım araçlara sahip olarak geliyorlar (ki bunları bir an önce keşfedip aktif hale getirmenizi öneririz).

Bir de bu gibi durumlar Prey diye üçüncü parti bir uygulama var ki yemeyin de yanında yatın. Bilgisayarınıza veya akıllı telefonunuza kolayca kurabileceğiniz bu ücretsiz uygulama, çevrimiçi servisleri sayesinde yüklü olduğu sistemin uzaktan takibine izin vermenin yanı sıra gerekirse bilgisayarı kilitleyip bilgileri de imha edebiliyor. Prey’in nasıl kurulup kullanılacağına dair geniş bir makaleyi şu adreste bulabilirsiniz.

10. Kişisel bilgilerinizi ve gizliliğinizi koruyun

İnternet keyifli ve faydalı bir ortam, ama kendinizi korumayı bildiğiniz sürece. Aksi halde kimlik hırsızlığından banka hesaplarınızın boşaltılmasına kadar bir dizi sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu konunun nasıl sağlanacağı aslında kendi başına bir makale konusu. Neyse ki LifeHacker internette güvenliğinizi sağlamak için dikkat etmeniz gerekenleri bir liste olarak alt alta sıralamış. Bu adreste yer alan kurallara bir göz gezdirdiğinizde aslında güvenlik konusunu ne kadar ihmal ettiğinizi fark edeceksiniz diyorlar, dikkatle bakmakta fayda var.

İnterpromedya Haber Merkezi - 21 Eylül 2012

Haber tarihi: 03 / 11 / 2012
Haber Okunma: 7925
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: e-Fatura ve e-Defter
Sonraki: Microsoft Hotmail artık Outlook oldu
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Site İçi Arama
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Sosyal Medya

Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
İstatistikler
Toplam: 171076
Aktif: 7
Bugün: 286
Dün: 287

REFERANS BİLGİSAYAR EĞİTİM HİZMETLERİ SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.

Çetin Emeç Bulvarı, Kabil Caddesi, 1328. Sokak (74.Sokak) No:12/3 Öveçler /Çankaya /ANKARA

Telefon : 0312 472 74 55 Fax: 0312 472 74 56

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Referans Bilgisayar