Haber ve Duyurular
E-Fatura ve e-Defter Uygulamasında Kapsam Genişledi
Tarih: 24/10/2015
e-Fatura ve e-Defter Uygulamasında Kapsam Genişledi 20 Haziran 2015 tarihli Resmi Gazete’de... Devamını oku...
e-Fatura ve e-Defter
Tarih: 12/12/2013
e-Fatura ve e-Defter Link Bilgisayar, e-Defter ve e-Fatura çözümleriyle de deste... Devamını oku...
Tüm bilgisayar kullanıcılarının bilmesi gereken 10 temel kural
Tarih: 03/11/2012
Tüm bilgisayar kullanıcılarının bilmesi gereken 10 temel kural [Derleme] Tüm bilgisay... Devamını oku...
Microsoft Hotmail artık Outlook oldu
Tarih: 02/08/2012
Dev yazılım şirketi, sosyal platformlara daha uyumlu bir çevrimiçi e-posta servisi O... Devamını oku...

   Tüm haberler
Anket
Kullandığınız Link Programı
Klasik Seri
Yeni Nesil
Güneş

Geçmiş Anketler
Döviz Kurları
Uzaktan Destek

Planlama

Tezgah  

Üretim sahasında kullanılan her türlü tezgah, makine, kazan vs. sistemde tezgah olarak tanımlanır.

Tezgahlar “Üretim” ve “Kalite Kontrol” tezgahları olmak üzere ikiye ayrılırlar.

 

Personel

Üretim sahasında görevli personel sistem içerisinde tanımlanır.

İnsan Kaynakları Yönetimi ile entegre kullanılmayan sistemlerde Üretim Yönetim Sistemi içerisinden üretim sahasında görevli personel takibi yapılabilmesi için hazırlanmış ekrandır.

Link İnsan Kaynakları Yönetimi modülünde özlük bilgilerinin girişi yapılan tüm personeller Üretim Yönetim Sistemi içerisinde İnsan Kaynakları Yönetimi ile entegre bir yapı içerisinde takip edilebilmektedir.

 

Operasyon

Operasyon, herhangi bir tezgah veya iş merkezinde yapılabilen işi tarif eder. Yani üretim merkezinde yapılabilen her türlü iş operasyon olarak tanımlanabilir.

 

Sipariş İşlemleri

Üretim işlemlerinde sipariş teklifi alınması ile ilgili işlemlerin sisteme girilmesi sağlanır. Gerektiğinde sipariş girişi sırasında Ürün Ağaçlarında değişiklik yapılarak sistem tarafından saklanır. Böylelikle sipariş bazında ürün ağacı tanımı yapılabilir.

İş Kapasite Planlama

Firmalar tarafından verilen ön siparişlerin işleme konulması için gerekli iş planının yapılması sağlanır.

 

Otomatik Planlama

İş Planlama (Manuel Planlama)

Otomatik Planlama

Otomatik Planlama, sistemde kayıtlı ön siparişler için gerekli iş planının, sistemde yapılmış tanımlar göz önüne alınarak otomatik olarak yapılmasını sağlar.

 

İş Planlama ( Manuel Planlama)  

İş Planlama, sistemde kayıtlı ön siparişler için gerekli iş planının, kullanıcı tarafından manuel olarak yapılmasıdır. Kullanıcı iş planı yaparken, önceden sisteme girişi yapılan tanımları değiştirebilir.

 

İş emirlerinin planlanması ve onaylanmasından sonra, ürün ağacında belirlenen ürüne ait hammaddeler, tezgahlar, tezgahlardaki personeller planlanmış olur.

Planlamaya göre ihtiyaçlar tespit olunur.

 

Hammadde Bilgileri

Sistem içerisinden hammaddelerin verilen tarihteki durumları ister verilen sipariş numarasına göre, ister emir numarasına göre ya da istenirse verilen tarih aralığı bazında ekrana toplu olarak listelenir.

 

Satınalma departmanı tarafından bu ihtiyaç izlenerek üretim aksamadan satınalma teklifleri toplanabilir, alım siparişleri oluşturulabilir

 

Tezgah Planlama

Üretimde kullanılacak tezgah ve iş merkezlerinin doluluk durumu ve bakım durumunun dikkate alınarak işin tezgaha yüklemesini sağlar. Kullanıcılar bu planlama çerçevesinde gereken tezgahları izler, gerekir ise tezgah değişikliğine gidebilir.

 

Personel Planlama

Üretimde kullanılacak tezgah ve iş merkezlerinde görevli personeller, vardiyaları dikkate alınarak iş emri için planlaması yapılır. Kullanıcılar bu planlama çerçevesinde görevlendirilen personelleri izler, gerekir se personel değişikliğine gidebilir.

Bakım Planlama

Üretimde kullanılacak tezgah ve iş merkezlerinin periyodik ve arizi bakım zamanının planlanması sistem içerisinden yapılır. Kullanıcılar bu planlama çerçevesinde gereken bakımları izler, bu bakımı gerçekleştirir yada iptal edebilir.

Ürün Ağacı

Ürün ağacı, bir mamul veya yarı mamulün nasıl üretileceğini; Operasyon ve tezgah tanımlarının neler olacağını, üretim süreçlerini, kalite kontrol aşamalarını belirler. Bir mamül veya yarı mamülün sınırsız sayıda ürün ağacı olabilir. Ürün ağacının hangi ürün ağacına ait revizyon olduğu ve nedeni de sistemden izlenir.

Ürün Ağacı – Rota Bilgisi

Üretim esnasında kullanılan malzemeler toplu halde veya tek tek ara aşamalardan geçiyor olabilirler. Bu durumda üretilen ürün her safhada üretim ortamı üzerinde dolaşırken bir rota çizmiş olabilir.

Talimat Bilgileri

Talimat bilgileri bir işe, bir operasyona veya bir tezgaha eşlenerek çalışma prensiplerini açıklayan notlardır. Sisteme girilen bu notlar, her nokta tarafından izlenebilmektedir.

Süreç Bilgileri

Bir mamul kalite kontrolden geçirilecek ise bir kalite kontrol operasyonundan geçmesi gerekmektedir. Bu işlem için de önceden tanımlanmış olan alt süreçlerin gerçekleşmesi gerekir, bu alt süreçler sistemde Süreç Bilgileri şeklinde tanımlanır.

Vardiya Tanımları

Sistem içerisinden, genellikle emek yoğun üretim yapan işletmelerde kullanılan vardiya tanımları oluşturulabilir. Haftalık şablon oluşturulup gün bazında farklı vardiyalar ile çalışma yapılması sistem tarafından yönetilir.

Duruş Bilgileri

Üretim işlemi gerçekleşirken her hangi bir sebeple durabilir. (arıza, elektrik kesintisi, vardiya değişimi, personel durumları vb.) Bu duruşları belli başlıklar altında toplamak için siteme duruş bilgileri tanımlanır.

İşletme tarafından herhangi bir anda tezgahın neden durduğu öğrenilebileceği gibi, hangi duruşun ne sıklıkta yaşandığı öğrenilip ona göre bazı önlemler veya çözümler oluşturulabilir.

Bakım Bilgileri

Üretim işlemlerinde kullanılacak olan iş merkezleri ve tezgahların planlanmış bakım işlemleri için gerekli olabilecek bakım kartlarının tipleri girişi yapılır.

Tedarik Alternatifleri

Bir hammaddenin farklı tedarikçilerden, hangi şartlarla alınabileceği sistem içerisinde tanımlanır. Böylelikle satınalma sürecinde bu alternatifler değerlendirilir.

Son Videolar

Önceki: Neden ÜYS
Sonraki: Yönetim

REFERANS BİLGİSAYAR EĞİTİM HİZMETLERİ SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.

Çetin Emeç Bulvarı, Kabil Caddesi, 1328. Sokak (74.Sokak) No:12/3 Öveçler /Çankaya /ANKARA

Telefon : 0312 472 74 55 Fax: 0312 472 74 56

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Referans Bilgisayar