Haber ve Duyurular
E-Fatura ve e-Defter Uygulamasında Kapsam Genişledi
Tarih: 24/10/2015
e-Fatura ve e-Defter Uygulamasında Kapsam Genişledi 20 Haziran 2015 tarihli Resmi Gazete’de... Devamını oku...
e-Fatura ve e-Defter
Tarih: 12/12/2013
e-Fatura ve e-Defter Link Bilgisayar, e-Defter ve e-Fatura çözümleriyle de deste... Devamını oku...
Tüm bilgisayar kullanıcılarının bilmesi gereken 10 temel kural
Tarih: 03/11/2012
Tüm bilgisayar kullanıcılarının bilmesi gereken 10 temel kural [Derleme] Tüm bilgisay... Devamını oku...
Microsoft Hotmail artık Outlook oldu
Tarih: 02/08/2012
Dev yazılım şirketi, sosyal platformlara daha uyumlu bir çevrimiçi e-posta servisi O... Devamını oku...

   Tüm haberler
Anket
Kullandığınız Link Programı
Klasik Seri
Yeni Nesil
Güneş

Geçmiş Anketler
Döviz Kurları
Uzaktan Destek

Bulut Bilişim

Bilişim dünyasında son yıllarda artık adını sıksık duyduğumuz bulut bilişim (Cloud Computing) gün geçtikçe hayatımıza daha da girmeye başlıyor.Bulut Bilişim temele olarak maliyetlerin düşürülmesini, değişen iş gereksinimlerine hızlı cevap verebilmeyi, ve karmaşıklığın azaltılmasını sağlar.

Bulut Bilişim için bir tanımlama yapmak gerekirse,size bugünkü sisteminizde ihtiyaç duydugunuz yazılım(software),donanım(hardware),dosya saklama(storage) ve barınma(storage) gibi temel ihtiyaçların size uzak bir bilgisayardan internet baglantısıyla sunulmasıdır.Wikipedia’da ki tanımına göre çevrim içi bilgi dağıtımı; bilişim aygıtları arasında ortak bilgi paylaşımını sağlayan hizmetlere verilen genel ad.Formülsel olaraksa Cloud Computing = Hosting + Grid Computing.

Hosting (Barınma) = Web sayfalarınızı Internet’te yayınlamak, kendinize yada sirketinize ait alan adını email olarak kullanmak için gerekli alanın kiralanması

Grid Computing (Grid Hesaplama) = Gerekli olan islem gücü için yükün birden fazla bilgisayara dağıtılması

Bütün bu özellikleriyle Bulut Bilişim bir üründen ziyade bir hizmettir ve siz kullandıgınız hizmete ücret ödersiniz.Bunu en güzel örnegi kullandıgımız elektrik ile verebiliriz.Elektrik idaresi bizim için bütün altyapı,bakım onarım ve dağıtım hizmetlerini üstlenirken,biz sadece evimizde kullandığımız elektirigin faturadaki miktarını ödüyoruz.Bulut Bilişimde de bizim olmayan bir sistemi sadece kullandığımız için kullandığımz kadarını öderiz.

Aslında farkında olmadan uzun süredir bulut bilişimi kullanıyoruz diyebilirim.E-postala servisleri -gmail yada live mail gibi- aslında size bir bulut sunar.E-postalarınız servis saglayıcınızın bilgisayarlarında depolanmıştır fakat siz sadece kullanıcı adınız ve şifrenizle onlara ulaşabilirsinizServis sağlayıcınız sizin için kurulu halde bir sistem sunar(Servers,yazılım,dosya saklama birimleri ve network gibi) .Elektrik kesilirse ne yaparım diye düşünmezsiniz.Çünkü sizin sisteminiz artık bulutlar arasındadır.Bir sistem oluşturmak için uçuk ücretler vermek zorunda değilsiniz.Ayrıca bu sistemin bakımı ya da onarımı için birilerine para ödemek zorundada değilsiniz.Ayrıca sisteminiz için odanızda bir yerde ayırmanıza gerek yok.O sizden çok uzaktada olsa çalışır durumda olacak.

Bulut Bilişim’in avantajlar

  1. Servis sağlayıcınız sizin için kurulu halde bir sistem sunar(Servers,yazılım,dosya saklama birimleri ve network gibi) .Elektrik kesilirse ne yaparım diye düşünmezsiniz.Çünkü sizin sisteminiz artık bulutlar arasındadır.Bir sistem oluşturmak için uçuk ücretler vermek zorunda değilsiniz.Ayrıca bu sistemin bakımı ya da onarımı için birilerine para ödemek zorundada değilsiniz.Ayrıca sisteminiz için odanızda bir yerde ayırmanıza gerek yok.O sizden çok uzaktada olsa çalışır durumda olacak.
  2. Diyelim ki beklentileriniz yüksekti,ama evdeki hesap çarşıya uymadı.Sistem elemanlarınızda azaltma ya da tam tersi her şey güzel ve hızla ilerliyorsanız yükseltmede yapabilirsiniz.
  3. Diyelim ki beklentileriniz yüksekti,ama evdeki hesap çarşıya uymadı.Sistem elemanlarınızda azaltma ya da tam tersi her şey güzel ve hızla ilerliyorsanız yükseltmede yapabilirsiniz.
  4. Sisteminize sadece ofisinizden değil,evinizden ya da telefonunuzdan da ulaşma şansınız dogar.

Servis Modelleri:

Bulut Bilişimle sunulan servisler dört ana başlıkta adlandırılırlar.

Software As A Service(SAAS)-Servis Olarak Yazılım: Bu modelde servis sağlayıcınız size web tarayıcınız ya da bir masaüstü yazılımı ile erişebileceginiz bir hizmet sunar. Google Docs yada MS Live Office bu modele güzel bir örnektir.

Platform As A Service(PAAS)-Servis Olarak Platform:Uygulama geliştirme ve barındırma için geliştirme araçları, veri tabanları,aracı yazılımlar yada altyapı yazılımları sunar.Google Apps Engine bu modele uygundur.

Infrastructure As A Service(IAAS)-Servis Olarak Altyapı:İşlemci gücü,veri saklama ve ağ kaynaklarının servis olarak sunuldugu modeldir.Amazon ve Azure buna örnek verilebilir.

Servislerin Yapıları:

Servislerin yapılarıysa kullanıcıların erişim ve yetkilerine göre sınıflandırılırlar.

Public Cloud:Internet üzerinden herkesin kullanabildigi servislerdir.

Private Cloud:Herkese açık olmayan bir yapıda olan bu bulut yapısında servisler bir güvenlik duvarı arkasında sadece yetkisi olan kullanıcıya sunulurlar.

Community Cloud:Belirli bir kullanıcı grubunun kullanımına sunulmuş bulut yapısıdır.Grup üyeleri uygulama ve verilere erişebilirler.

Hybrid Cloud:Yukarıdaki yapıların birlikte kullanılmasıyla oluşan yapıdır.

Bulut Bilişim sağladıkları artıların yanında eksik yada hala tartışılan yönleride yok değil.

Bulut Bilişimin getirdikleri sorunlar

İlk sorun sizi servis sağlayıcınıza bağımlı hale getirmesi.Kullanmaya başladığınız servis sağlayıcısından başka bir servis sağlayıcısına verilerinizde bir değişiklik yapmadan geçişiniz imkansız gibi.Bunun çözümü için uluslararası kuruluşların çalışmaları sürüyor.Hatta bu taşınma hizmetide servis olarak sunulacak.

Saglayıcıyla yapılan anlaşmalardaki esnek olmayan ya da eksik olan servis düzeyi anlaşmaları

Henüz yeni bir sistem olduğundan herhangi bir duruma servis sağlayıcının faaliyetlerini durdurmak zorunda kalması ,batması durumunda oluşabilecek riskler

Veri denetimi ve erişimin güvenlik açıklarıyla üçüncü şahıslara geçme riski

Ulusal ya da uluslararası yasal düzenlemelerin yeni olan bu sisteme uygun olmaması ya da getirdigi kısıtlamalar 

Volkan Özdamar

Son Videolar

Bulut Bilişim Nedir?
2087 İzlenme, 0 Yorum

Bulut Bilişim
1993 İzlenme, 0 Yorum

Bulut Bilişim-1
1898 İzlenme, 0 Yorum

Google Bulut Uygulamaları
2261 İzlenme, 0 Yorum

Önceki: Belge Yönetimi

REFERANS BİLGİSAYAR EĞİTİM HİZMETLERİ SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.

Çetin Emeç Bulvarı, Kabil Caddesi, 1328. Sokak (74.Sokak) No:12/3 Öveçler /Çankaya /ANKARA

Telefon : 0312 472 74 55 Fax: 0312 472 74 56

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Referans Bilgisayar